Sinihambaga klapid täidavad metsamehe pea tarkade mõtetega

Stihli kõrvaklapid Dynamic BT summutavad tööriistade müra isegi liiga hästi: kui on vaja kuulda, mis tööplatsil toimub, tasub raadio või muusika korraks kinni keerata.

Ühtpidi võttes on metsatöö loominguline ja mitmekesine. Teistpidi vaadates on ka olukordi, kus tegevus tüütuks muutub. Näiteks noorendikku hooldades saab esimese tunniga selgeks, kuidas antud eraldist menetleda ja edasi tulevad mõttekohad ainult üldpildist erinevates rägastikes või häiludes. Ülejäänud aeg tuleb mõelda oma mõtteid. Mõtlemine on küll mõnus, aga olgem ausad, aeg-ajalt oleks tore kuulata endast targemate mõtteid või hoopis muusikat.

Kuidas seda tehniliselt lahendada? Surfasin netis ja jõudsin järeldusele, et head lahendused on üsna kallid. Seetõttu otsustasin esiotsa katsetada käepäraseid vahendeid ehk siis tavalisi juhtmega kõrvasiseseid klappe.

Tegelikult kartsin hullemat. Tööklappide all püsisid nad päris ilusti kõrvas ja juhtmed ka katki ei läinud ega lõplikult põõsaisse kinni ei jäänud. Aga see on siiski üpris ebamugav lahendus, sest üsna raske on võsakatrakse kandes leida kohta, kuhu panna telefon, millega need traatipidi ühenduses peaks olema. Ilmselt oleks siinkohal abiks juhtmevaba variant.

Aga päev otsa klappide all kõrvas hakkaks ilmselt ka nendega kõrvad valutama. Ja on oht, et nad siiski seal ei püsi ning kogunisti ära kaovad. Metsast sellist väikest asja naljalt üles ei leia. Aga hea akuga korralikud juhtmevabad nööpklapid ei maksa üldse vähe.

Seetõttu olin väga rõõmus, kui sain võimaluse testida just selleks otstarbeks mõeldud Stihli toodet. DYNAMIC BT Bluetoothi kõrvaklapid paned hommikul pähe, kuulad päev otsa endale meelepäraseid podcast'e või playlist’e ja õhtul autosse istudes ei raatsigi neid peast ära võtta. Aga peaks, sest liikluses oleks turvaline ümbritsevat ka kuulda.

Kui võrrelda erinevate klappide hindu, siis neid on igasuguseid, aga nii kõva aku kestvusega – tervelt 38 tundi – ei leia tavalisi klappe mitte ühegi hinnaga. Ja see on väga oluline, et pikal tööpäeval või isegi mitmeks päevaks objektile jäädes ei pea vähemalt laadimise pärast muretsema.

Helitugevus on klappidel piiratud, seega tõelised melomaanid võivad veidi pettuda. Kuid tegu on siiski töökaitsevahendiga, mille eesmärk on takistada kasutaja kurdiks jäämist. Ise kuulasin rohkem jutusaateid kui muusikat ja enamik neist olid igati selgelt kuuldavad. Mõnes kanalis, näiteks Äripäeva raadios on heli veidi vaiksem ja nende puhul tekkis ebaselgeid hetki, kui samal ajal mürises ka bensiinimootoriga tööriist.

Klappide paaritamine erinevate seadmetega vajab veidi harjutamist. Manuaalis on küll õpetus olemas, aga esiotsa on üsna raske aru saada, kuidas ja kui kaua seda nuppu täpselt peab vajutama. Minul ei õnnestunud väga hästi ka teiste funktsioonide juhtimine nuppudest, eriti pimesi, siis kui klapid peas on, ja eriti kindaga. Nupud käivad üsna raskelt, ehk on nad tänu sellele ka vastupidavad. Meeldejätmine, millise nupu kui kaua vajutamisega mis juhtub, võtab aega, väga intuitiivne see ei ole. Kuid küllap õpiks ära, kui tarvis oleks.

Peamiselt kasutasin neid töö ajal ühe kultuuri hoolduse käigus. Kuna selle töö puhul suurte puudega tegemist pole, ei ole vaja ka kiivrit kanda ning klapid olid ideaalseks abimeheks. Nende külge saab kinnitada ka visiiri, mis nägu lendavate oksajuppide eest kaitseb.

Kui on soov töötada ka kiivriga, siis tuleb osta spetsiaalselt selleks mõeldud Stihli kiiver. Suvalisele olemasolevale neid kinnitada paraku ei anna. Aga kuna kiivreid tuleb turvalisuse huvides nagunii iga 5 aasta tagant vahetada, sest plast muutub selle ajaga nõrgaks, siis tasubki klapivõimalust järgmisel korral silmas pidada.

Küll aga sobivad Dynamic BT kõrvaklapid suurepäraselt kõigiks tegevusteks, kus kiivrit pähe panna pole vaja. Näiteks suusarajal õigustasid nad end igati, küllap toimiksid ka paljude teiste spordialade puhul, kui ujumine ja poks välja jätta. Seisavad peas väga hästi erinevalt tavalistest klappidest.

Korra osalesin Dynamicutega ka jooksu pealt veebikoosolekul. Tundus väga cool sõita linna, samas koosolekut kuulates. Astuda siis tanklasse, osta üks kohv ja edasi liikuda, ilma et ükski kolleegide tarkadest mõtetest kaduma oleks läinud. Ja nähes Dynamicutega välja ikkagi nagu tõsine tööinimene, mitte mingi pehmost kontorirott!

Kõrvaklappidega tegi tööd

hobimetsnik Mari Kartau